LUSARO, s.r.o. Jarmočná 1, 040 01 Košice
Tepelná izolácia je kľúčová pre udržanie stabilnej vnútornej teploty v budovách, minimalizujúc výmenu tepla s vonkajším prostredím. To znamená chladnejšie interiéry v lete a teplejšie v zime, čo znižuje potrebu umelého vykurovania a chladenia. Tradičné izolačné materiály zahŕňajú sklolaminát, kamennú vlnu či panely z prírodných alebo recyklovaných vlákien.
Vertikálna záhrada vytvára prirodzenú bariéru proti extrémnym poveternostným podmienkam. Vrstva vegetácie zabraňuje priamemu slnečnému žiareniu ohrievať vonkajšie povrchy, čím znižuje prehrievanie počas letných mesiacov a udržuje interiér chladnejší. Navyše, rastliny uvoľňujú vodnú paru procesom evapotranspirácie, ktorý ochladzuje okolité prostredie podobne ako prírodná klimatizácia. Substrát, v ktorom rastliny rastú, poskytuje dodatočnú tepelnú hmotu, ktorá pomáha stabilizovať vnútornú teplotu. Štúdia ENEA ukázala, že zelené fasády môžu znížiť teplotu vzduchu v meste približne o 1°C a vnútorné teploty až o 3°C.
Pri výbere rastlín na tepelnú izoláciu je dôležité zvážiť ich odolnosť, nároky na údržbu a schopnosť zadržiavať vodu. Druhy ako rozchodník (Sedum), levanduľa a rozmarín sú vhodné pre vertikálne záhrady vďaka svojej robustnosti a nízkym nárokom na vodu. Popínavé rastliny ako brečtan, vistéria a vinič sú ideálne na pokrytie veľkých vertikálnych plôch, poskytujúc husté lístie, ktoré tieni steny v lete a slúži ako bariéra proti studeným vetrom v zime.
Jedným z hlavných prínosov vertikálnych záhrad je ich schopnosť znižovať spotrebu energie. Pôsobením ako dodatočná izolačná vrstva znižujú potrebu používania vnútorných klimatizačných systémov, čo vedie k významným ročným úsporám energie.
Okrem energetických výhod vertikálne záhrady zlepšujú kvalitu života obyvateľov budov.
Rastliny zlepšujú kvalitu ovzdušia, znižujú vonkajší hluk a poskytujú relaxačný zelený výhľad, čo je obzvlášť cenné v husto obývaných mestských oblastiach. Denný vizuálny kontakt so zeleňou môže znižovať stres a zvyšovať celkový pocit pohody.
Implementáciou vertikálnych záhrad na budovách je možné dosiahnuť nielen estetické a ekologické prínosy, ale aj významné zlepšenia v energetickej efektívnosti a komforte bývania.