Vertikálna záhrada ako tepelná izolácia

Verde profilo • 9. marca 2025

Vertikálne záhrady, často označované ako "zelený plášť", predstavujú inovatívne riešenie na zlepšenie energetickej efektívnosti budov. Tieto záhrady pokrývajú fasády budov vegetáciou, čím prispievajú k ich tepelnej izolácii. ​

Význam tepelnej izolácie

Tepelná izolácia je kľúčová pre udržanie stabilnej vnútornej teploty v budovách, minimalizujúc výmenu tepla s vonkajším prostredím. To znamená chladnejšie interiéry v lete a teplejšie v zime, čo znižuje potrebu umelého vykurovania a chladenia. Tradičné izolačné materiály zahŕňajú sklolaminát, kamennú vlnu či panely z prírodných alebo recyklovaných vlákien.


Zelené fasády, ktoré izolujú: ako to funguje?

Vertikálna záhrada vytvára prirodzenú bariéru proti extrémnym poveternostným podmienkam. Vrstva vegetácie zabraňuje priamemu slnečnému žiareniu ohrievať vonkajšie povrchy, čím znižuje prehrievanie počas letných mesiacov a udržuje interiér chladnejší. Navyše, rastliny uvoľňujú vodnú paru procesom evapotranspirácie, ktorý ochladzuje okolité prostredie podobne ako prírodná klimatizácia. Substrát, v ktorom rastliny rastú, poskytuje dodatočnú tepelnú hmotu, ktorá pomáha stabilizovať vnútornú teplotu. Štúdia ENEA ukázala, že zelené fasády môžu znížiť teplotu vzduchu v meste približne o 1°C a vnútorné teploty až o 3°C.​


Aké rastliny sú vhodné na tepelnú izoláciu?

Pri výbere rastlín na tepelnú izoláciu je dôležité zvážiť ich odolnosť, nároky na údržbu a schopnosť zadržiavať vodu. Druhy ako rozchodník (Sedum), levanduľa a rozmarín  sú vhodné pre vertikálne záhrady vďaka svojej robustnosti a nízkym nárokom na vodu. Popínavé rastliny ako brečtan, vistéria a vinič sú ideálne na pokrytie veľkých vertikálnych plôch, poskytujúc husté lístie, ktoré tieni steny v lete a slúži ako bariéra proti studeným vetrom v zime.


Zníženie spotreby energie

Jedným z hlavných prínosov vertikálnych záhrad je ich schopnosť znižovať spotrebu energie. Pôsobením ako dodatočná izolačná vrstva znižujú potrebu používania vnútorných klimatizačných systémov, čo vedie k významným ročným úsporám energie.


Blahobyt obyvateľov

Okrem energetických výhod vertikálne záhrady zlepšujú kvalitu života obyvateľov budov. Rastliny zlepšujú kvalitu ovzdušia, znižujú vonkajší hluk a poskytujú relaxačný zelený výhľad,  čo je obzvlášť cenné v husto obývaných mestských oblastiach. Denný vizuálny kontakt so zeleňou môže znižovať stres a zvyšovať celkový pocit pohody.​

Implementáciou vertikálnych záhrad na budovách je možné dosiahnuť nielen estetické a ekologické prínosy, ale aj významné zlepšenia v energetickej efektívnosti a komforte bývania.

Autor: Verde profilo 31. marca 2025
Biofilný dizajn v školách: spojenie prírody a vzdelávania
Autor: Verde Profilo 24. marca 2025
V neustále sa rozvíjajúcom svete interiérového dizajnu predstavujú stabilizované kvety fascinujúcu a udržateľnú revolúciu.
Autor: Verde profilo 9. marca 2025
Protihlukové bariéry proti mestskej hlukovej záťaži Hlukové znečistenie je jedným z najinvazívnejších problémov v mestských oblastiach, pochádzajúcich z dopravy, priemyselných aktivít a každodenného mestského života. Okrem zhoršovania kvality života má negatívne účinky na zdravie, ako sú stres a poruchy spánku. Efektívnym a udržateľným riešením tohto problému sú vertikálne záhrady, ktoré pôsobia ako prirodzené bariéry absorbovaním a výrazným znižovaním úrovne hluku. Ako vertikálna záhrada blokuje hluk? Vertikálna záhrada funguje ako zvukový izolant vďaka schopnosti rastlín a substrátu absorbovať, odrážať a rozptyľovať zvukové vlny. Listy najmä zachytávajú a redukujú hluk, zatiaľ čo pôda a ďalšie rastlinné materiály ďalej prispievajú k absorpcii zvuku. Táto kombinácia vytvára tlmiaci efekt , ktorý môže výrazne znížiť hlukové znečistenie. Aké rastliny znižujúce hluk sú vhodné na balkóny? Nie všetky rastliny efektívne absorbujú hluk. Stálozelené druhy s hustým lístím a hrubými vegetačnými vrstvami sú najvhodnejšie na znižovanie hlukového znečistenia. Tu sú niektoré z najlepších možností pre balkón: Bambus – rýchlo rastie a má husté lístie, čo ho robí vynikajúcim na blokovanie hluku.​ Brečtan – so svojím bujným rastom môže rýchlo pokryť vertikálne štruktúry, čím pôsobí ako efektívny zvukový izolant.​ Vres – charakteristický malými, ale hustými trsmi listov, tvorí hrubé koberce, ktoré pomáhajú blokovať hluk.​ Hrab – známy svojou hustou korunou a kožovitými listami, hrabové živé ploty sú ideálne na vytváranie hustých zelených bariér. Ďalšie výhody vertikálnej záhrady Okrem boja proti hlukovému znečisteniu prinášajú vertikálne záhrady množstvo výhod, vrátane čistenia vzduchu, podpory biodiverzity a psychologickej pohody obyvateľov . Tiež pôsobia ako tepelné izolanty , zlepšujúc energetickú efektívnosť budov. Ako nainštalovať a udržiavať vertikálnu záhradu Inštalácia vertikálnej záhrady vyžaduje plánovanie a starostlivosť. Je dôležité posúdiť nosnosť konštrukcie, expozíciu svetlu a zavlažovací systém. Modulárne vertikálne systémy , ako tie od spoločnosti Verde Profilo, sú často najjednoduchším riešením na inštaláciu, umožňujúcim jednoduchú údržbu.
Biofilný dizajn
Autor: Bettina Bolten, Biophilic design consultant (Verde profilo) 23. februára 2025
Biofilný dizajn je disciplína, ktorá sa zameriava na prepojenie človeka s prírodou v rámci zastavaného prostredia. Jeho cieľom je vytvárať priestory, ktoré podporujú zdravie, pohodu a celkovú spokojnosť ľudí tým, že do architektúry a interiérov integrujú prvky prírody.
Autor: Bettina Bolten, Biophilic design consultant (Verde profilo) 23. februára 2025
Biofilný dizajn: Cesta k harmónii medzi človekom a prírodou v mestách a domovoch
Zelenú strechu vnímajme ako investíciu
23. novembra 2023
Zelené strechy treba vnímať ako investíciu a nie ako náklad. Sú estetické, prinášajú lepší vzduch, bránia prehrievaniu striech i ulíc a viacero ďalších benefitov.
O zelených strechách
6. novembra 2023
Vegetačné zelené strechy sú nápomocným riešením na zmenu mikroklímy vzhľadom na dopady globálneho otepľovania, ktoré nám prináša čoraz vyššie teploty.
Viac
Share by: