O vegetačných zelených strechách

6. novembra 2023

Vegetačné zelené strechy sú nápomocným riešením na zmenu mikroklímy vzhľadom na dopady globálneho otepľovania, ktoré nám prináša čoraz vyššie teploty.


V intravilánoch miest a obcí predstavujú vhodný spôsob redukcie prehrievania plôch a pri výdatných atmosférických zrážkach poskytnú retenčný priestor na ich zachytenie a spomalenie odtoku.


To má za následok nižší nápor na kanalizačnú sústavu, povrchové komunikácie a pomalší odtok vody, ktorá je čoraz vzácnejšia. Hlavným trendom v presadzovaní vegetačných striech sú vyššie uvedené benefity.

Dokonalým príkladom v rámci Európy sú metropoly škandinávskych krajín – Kodaň a Oslo.


Len málokde na svete nájdeme takú koncentráciu vegetačných striech ako v niektorých škandinávskych mestách. Kodaň a Oslo prijali zásadu, že všetky nové strechy v rámci mesta by mali byť pokryté zeleňou – keďže práve toto riešenie sa ukázalo ako najefektívnejšie z ekologického, aj ekonomického hľadiska pre ich klimatické podmienky. Táto situácia zároveň otvára dôležitú tému potreby adaptačných stratégií miest v súvislosti so zmenou klímy a negatívnymi dopadmi prehrievania na kvalitu života obyvateľov. Ale to už je samostatná kapitola…


Návratná investícia?


Najštandardnejšia otázka potenciálnych záujemcov. Je nutné si uvedomiť, že zelená strecha je v prvom rade investícia a nie náklad spojený s nepríjemnosťami pri samotnej realizácií.


Investícia do zdravšieho a ekologickejšieho bývania


V globále sa v našej spoločnosti začalo prehlbovať ekologické myslenie, a tým aj motivácia spojená s vyššími nárokmi na energetickú efektívnosť. Jedným z nich je aj zlepšenie tepelno-technických parametrov nášho bývania. Je nutné si uvedomiť, že primárnou úlohou zelenej strechy je funkčnosť. V letných mesiacoch sa pre porovnanie teplota povrchu pri klasických strešných plášťoch pohybuje v rozmedzí cca 70 ˚C, zatiaľ čo pri zelenej streche cca 30 ˚C. Súvrstvia vegetačnej strechy slúžia ako ďalšia vrstva izolantu pričom konečná vrstva vo forme vegetácie značne redukuje účinky dopadajúceho slnečného žiarenia.


To celé má za následok, že po realizácií vhodnej skladby vegetačnej strechy na Vaše obydlie môže zredukovať v letných mesiacoch teplotu v priemere o 2-3 ˚C. V zime nám pre zmenu zredukuje náklady spojené s vykurovaním. Zároveň funguje ako bio-filter, akustická izolácia a ako ochrana pred vonkajšími vplyvmi na vrstvu hydroizolácie ako UV žiarenie, krupobitie a pod.


Kde možno realizovať zelenú strechu ?


V jednoduchosti napísané, kdekoľvek. Samozrejme je nutné prihliadnuť na viacero aspektov, pokiaľ je to už jestvujúca nehnuteľnosť, ale to isté platí pri stavbách, ktoré sú ešte len v projekčnej fáze.


Rozoznávame dva základné princípy zelených striech.


Pobytové (intenzívne) strechy majú nároky na vyššiu vrstvu substrátu a zavlažovanie. Niektoré majú len zatrávnené plochy, na iných okrem kvetov a kríkov majú aj stromy. Parková úprava strechy si vyžaduje starostlivosť ako záhrada, treba ju kosiť a zavlažovať.


Pri extenzívnych strechách stačí menej substrátu, vegetácia, ktorá prežije dlhodobé sucho a nemusí sa (pravidelne) zavlažovať. Je možné dokonca použiť aj špeciálne rohože ako náhradu substrátu.

Extenzívne strechy nie sú určené na pobyt, plnia len úlohu reakcie na klimatické zmeny a estetickú funkciu. V súčasnosti je štandardom mať vegetačnú strechu nie len na plochej, ale aj šikmej streche.


Domáci projekt – urob si sám?


Životnosť vegetačnej strechy závisí od technicky správne prevedenej realizácie. Nedodržanie technologických postupov a neodborná realizácia by mohla mať fatálne následky. Pokiaľ sa to však urobí technicky dokonale, tak zachováme bežnú periódu 20 rokov na údržbové cykly.

Autor: Verde profilo 31. marca 2025
Biofilný dizajn v školách: spojenie prírody a vzdelávania
Autor: Verde Profilo 24. marca 2025
V neustále sa rozvíjajúcom svete interiérového dizajnu predstavujú stabilizované kvety fascinujúcu a udržateľnú revolúciu.
Autor: Verde profilo 9. marca 2025
Protihlukové bariéry proti mestskej hlukovej záťaži Hlukové znečistenie je jedným z najinvazívnejších problémov v mestských oblastiach, pochádzajúcich z dopravy, priemyselných aktivít a každodenného mestského života. Okrem zhoršovania kvality života má negatívne účinky na zdravie, ako sú stres a poruchy spánku. Efektívnym a udržateľným riešením tohto problému sú vertikálne záhrady, ktoré pôsobia ako prirodzené bariéry absorbovaním a výrazným znižovaním úrovne hluku. Ako vertikálna záhrada blokuje hluk? Vertikálna záhrada funguje ako zvukový izolant vďaka schopnosti rastlín a substrátu absorbovať, odrážať a rozptyľovať zvukové vlny. Listy najmä zachytávajú a redukujú hluk, zatiaľ čo pôda a ďalšie rastlinné materiály ďalej prispievajú k absorpcii zvuku. Táto kombinácia vytvára tlmiaci efekt , ktorý môže výrazne znížiť hlukové znečistenie. Aké rastliny znižujúce hluk sú vhodné na balkóny? Nie všetky rastliny efektívne absorbujú hluk. Stálozelené druhy s hustým lístím a hrubými vegetačnými vrstvami sú najvhodnejšie na znižovanie hlukového znečistenia. Tu sú niektoré z najlepších možností pre balkón: Bambus – rýchlo rastie a má husté lístie, čo ho robí vynikajúcim na blokovanie hluku.​ Brečtan – so svojím bujným rastom môže rýchlo pokryť vertikálne štruktúry, čím pôsobí ako efektívny zvukový izolant.​ Vres – charakteristický malými, ale hustými trsmi listov, tvorí hrubé koberce, ktoré pomáhajú blokovať hluk.​ Hrab – známy svojou hustou korunou a kožovitými listami, hrabové živé ploty sú ideálne na vytváranie hustých zelených bariér. Ďalšie výhody vertikálnej záhrady Okrem boja proti hlukovému znečisteniu prinášajú vertikálne záhrady množstvo výhod, vrátane čistenia vzduchu, podpory biodiverzity a psychologickej pohody obyvateľov . Tiež pôsobia ako tepelné izolanty , zlepšujúc energetickú efektívnosť budov. Ako nainštalovať a udržiavať vertikálnu záhradu Inštalácia vertikálnej záhrady vyžaduje plánovanie a starostlivosť. Je dôležité posúdiť nosnosť konštrukcie, expozíciu svetlu a zavlažovací systém. Modulárne vertikálne systémy , ako tie od spoločnosti Verde Profilo, sú často najjednoduchším riešením na inštaláciu, umožňujúcim jednoduchú údržbu.
Autor: Verde profilo 9. marca 2025
Vertikálne záhrady, často označované ako "zelený plášť", predstavujú inovatívne riešenie na zlepšenie energetickej efektívnosti budov. Tieto záhrady pokrývajú fasády budov vegetáciou, čím prispievajú k ich tepelnej izolácii. ​
Biofilný dizajn
Autor: Bettina Bolten, Biophilic design consultant (Verde profilo) 23. februára 2025
Biofilný dizajn je disciplína, ktorá sa zameriava na prepojenie človeka s prírodou v rámci zastavaného prostredia. Jeho cieľom je vytvárať priestory, ktoré podporujú zdravie, pohodu a celkovú spokojnosť ľudí tým, že do architektúry a interiérov integrujú prvky prírody.
Autor: Bettina Bolten, Biophilic design consultant (Verde profilo) 23. februára 2025
Biofilný dizajn: Cesta k harmónii medzi človekom a prírodou v mestách a domovoch
Zelenú strechu vnímajme ako investíciu
23. novembra 2023
Zelené strechy treba vnímať ako investíciu a nie ako náklad. Sú estetické, prinášajú lepší vzduch, bránia prehrievaniu striech i ulíc a viacero ďalších benefitov.
Viac
Share by: